Rewolucja Bariatryczna w POL Health Care: Przewodnik Krok po Kroku do Nowego Życia! Chirurgia bariatryczna to skuteczna broń w walce z otyłością, która może radykalnie zmienić Twoje życie. Ten kompleksowy przewodnik wyjaśnia korzyści płynące z chirurgii bariatrycznej, kryteria kwalifikacyjne dla kandydatów, a także przygotowania przedoperacyjne i proces rekonwalescencji.
Przewodnik „Rewolucja Bariatryczna” od POL Health Care dostarcza szczegółowych informacji na temat chirurgii bariatrycznej, wskazując na jej zdrowotne korzyści, takie jak znaczące zmniejszenie ryzyka zgonu i trwała remisja cukrzycy typu 2. Publikacja ta omawia również psychiczne i fizyczne przygotowanie do zabiegu, opisuje proces operacyjny oraz podkreśla znaczenie diety przed i po operacji w osiągnięciu długotrwałych efektów.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15+) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły.
Chirurgia bariatryczna pozwala chorym na zmniejszenie ryzyka zgonu o ok. 89%, powoduje długotrwałą remisję cukrzycy typu 2, poprawıa funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, powoduje poprawe zdrowia psychicznego, uśmierza bóle stawów, poprawıa płodnośc i PCOS oraz u osob po zabıegu wystepuje znaczna poprawa jakości snu.
Otyłość wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia niektórych zaburzeń psychicznych, w tym lęku, depresji, choroby afektywnej dwubiegunowej i zaburzeń odżywiania. Chirurgia bariatyczna powoduje zrównoważoną utrate masy ciała co w rezultacie powoduje polepszenie zdrowia psychicznego. Pod względem psychologicznym osoby z otyłością często mają problemy na podłożu psychologicznym, w tym lęk, depresje, choroby afektywnj dwubiegunowe i zaburzeń odżywiania . Często związek ten wynika ze skutków dyskryminacji ze względu na wagę. W pierwszych miesiącach po zabiegu pacjenci doświadczają korzystnych skutków leczenia bariatrycznego takich jak; zwiększenie się pewności siebie pacjentów i ich samoakceptacja, co związane jest z szybkim postępem redukcji masy ciała i korzystnej zmiany obrazu ciała.
Do operacji bariatrycznej można zakwalifikować chorego, którego: BMI jest równe lub wyższe niż 40 kg/m2, BMI zawiera się w przedziale 35–40 kg/m2 .
O rodzaju i zakresie badań, które są niezbędne przed operacją, decyduje lekarz bariatra. Niezbędne są pewne badania przed operacją bariatryczną tak samo jak przed innymi operacjami. Przygotuj się więc na to, że będziesz musiał wykonać między innymi: badanie układu krzepnięcia, morfologię krwi, profil lipidowy, ocenę poziomu stężeń żelaza, witaminy B12, białka w surowicy, transferyny, elektrolitów i kwasu foliowego, EKG serca lub echo serca, USG jamy brzusznej, USG Doppler kończyn dolnych, RTG klatki piersiowej, gastroskopię z testem na Helicobacter pylori, kolonoskopię (jeśli masz więcej niż 50 lat), szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Do zabiegu należy również przygotować się mentalnie aby wszystko poszło zgodnie z celem.
Przygotowanie do operacji bariatrycznej polega międy innymi na dziecie: 7-14 dni przed zabiegiem obowiązkowa dieta przedoperacyjna bariatryczna powinna polegać na ograniczeniu klorii i odpowiedniej ilości białka. Ważne jest unikanie pokarmów o dużej ilości tłuszczu i cukru oraz regularne spożywanie płynów. Najlepiej spożywać niskotłuszczowe jogurty naturalne, mleko, koktajle mleczne oraz zupy miksowane. Jeśli chodzi o napoje to tylko ı wyłącznie bez cukru i bez kofeiny, niegazowane i bez alkoholu.
Przedoperacyjna dieta przedoperacyjna ma na celu przprzygotowanie Cię do planowanego zabiegu bariatrycznego i jest niezbędna dla zmniejszenia wielkości wątroby i ilości tłuszczu otaczającego narządy wewnętrzne oraz przekrwienia żołądka. Jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa Twojego zabiegu.
Najpopularniejszymı metodami chirurgii bariatrycznej są:
Gastric Bypass (RYGB) polega na podzieleniu żołądka na dwie odrębne części. Mniejsza część żołądka łączona jest z jelitem cienkim w taki sposób, że postała część żołądka razem z dwunastnicą i fragmentem jelita czczego zostają wyłączone z normalnego trawienia i wchłaniania pokarmu.
Rękawowa resekcja żołądka uznawana jest za metodę rewolucyjną. W jej trakcie około 80% żołądka jest precyzyjnie usuwane, tworząc jednocześnie zwężający się „rękaw” lub pionowy kanał. Ta technika skutecznie redukuje objętość żołądka, prowadząc do efektywnej utraty wagi.
Balon żołądkowy to niechirurgiczna procedura stosowana w leczenıu otyłości. Polega na wprowadzeniu przez endoskop do żołądka specjalnego balonu, który jest nastepnie wypełniany płynem lub gazem, aby zmniejszyć objetość żołądka i zmniejszyć uczucie głodu.
Opaska żołądkowa polega na umieszczeniu elastycznej opaski wokół górnej części zołądka dzieląc go na dwie części.
Chirurgia bariatryczna może powodować działania niepożądane w nie więcej niż trzech procentach przypadków. Operacja bajpasu żołądka niesie ze sobą pewne ryzyko, jak każdy zabieg chirurgiczny. Zagrożenia te obejmują: krwawienie, ınfekcja, problemy z gojeniem się ran, zakrzepy, przetoka żołądkowa, syndrom dumpingu.
Konieczne jest uważne monitorowanie stanu żołądka przez cały okres rehabilitacji i regularne poddawanie się badaniom przez gastroenterologa. Przestrzeganie zalecanej diety i zaleceń lekarskich znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i chorób żołądka po operacji.
Głównym oczekiwaniem pacjentów jest efekt bez robienia niczego ale aby utrzymać długotrwały efekt należy wprowadzić zmiany w stylu życia po operacji bariatrycznej.
Do pierwszej doby po zabiegu pacjent otrzymuje wyłącznie kroplówki dożylne, zabronione jest spożywanie pokarmów. Nastepnie dieta powinna być niskokaloryczna i lekkostrawna. Dieta płynna powinna być kontynuowana przez 14 dni.
Po operacji bariatrycznej szczególną dbałość należy przyłożyć do higieny spożywanych posiłków. Każdy kęs powinien być długo i bardzo dokładnie przeżuty. Trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu zalecanych suplementów pokarmowych oraz picie głównie wody. Ważne też jest także unikanie popijania w czasie jedzenia (nie należy pić 30 minut przed posiłkiem, w czasie jego trwania i 30–60 minut po nim)
Po powrocie do domu ważne jest aby prawidłowo odpoczywąć i zregenerować się. Unikaj podnoszenia, czyli nie dźwigaj zakupów, nie ćwicz z ciężarkami, bawiąc się z dzieckiem nie podnoś go. Zamiast kąpieli, powinneś brać prysznic. Ćwiczenia oddechowe są częścią procesu regeneracji. Część procesu zdrowienia obejmuje chodzenie więc zalecane są spacery. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać.
Najważniejszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby powrócić do zdrowia, jest dieta i odżywianie po operacji bariatycznej. Każdy etap diety ma na celu wygojenie żołądka i dostarczenie składników odżywczych potrzebnych organizmowi do regeneracji. Dieta zawiera 5 etapów, czyli: dieta płynna, płynna wzmocniona, łatwostrawna papkowata, łatwostrawna stała i ubogoenergetyczna. A 6 tygodni od operacji stopniowo wdrażać takie aktywności jak nordic walking, jazda na rowerze czy pływanie.
Aby utrzymać wagę ważne są również psychologiczne aspekty a więc zalecane jest tutaj dołączenie do grup wsparcia.
Życie po chirurgii bariatrycznej powinno ulec lekko zmianie; ważne jest po operacji bariatycznej aby utrzymać odpowiednią dietę oraz regularnie mieć aktywność fizyczną. Najlepiej wykonywać ćwiczenia aerobowe (pływanie, jazda na rowerze, chód). To napewno pomoże w utrzymaniu wagi po operacji.
Monitorowanie zdrowia po chirurgii bariatrycznej i w miarę stopniowej redukcji masy ciała pacjenci powinni regularnie uczestniczyć w kontrolach lekarskich. Często wizyty kontrolne odbywają się w okresach 1, 3, 6 i 12 miesięcy po operacji, a następnie regularnie przez kolejne lata.
Pytanie: Dlaczego warto rozważyć chirurgię bariatryczną w ramach POL Health Care?
Odpowiedź: Chirurgia bariatryczna w POL Health Care oferuje nie tylko trwałą utratę wagi, ale również poprawę ogólnego stanu zdrowia, w tym znaczące zmniejszenie ryzyka wielu chorób związanych z otyłością. Zabieg ten, przeprowadzany przez doświadczonych specjalistów, jest bezpieczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, co gwarantuje wysoką skuteczność i satysfakcję z wyników.
Wsparcie po chirurgii bariatycznej jest także ważne a więc dobrze jest dołączyć do grup wsparcia pacjentów bariatycznych przed i po zabiegach chirurgicznych. Można do nich dołączyć online oraz dołączyć do grup stacjonarych, które są organizowane w niektórych miastach i są one darmowe. Grupy wsparcia pomagają dotrzeć do specjalistów takich jak; dietetycy, psychologowie, fizjoterapeuci, a także lekarze różnych specjalności.
Na etapie po operacyjnym psycholog mobilizuje chorego do wytrwałości w przestrzeganiu zaleceń dotyczących odpowiedniego żywienia. Dużym wsparciem dla osoby po zabiegu może być rodzina i odpowiednie środkowisko.
Historie sukcesu pacjentów napewno pomoże Ci utrzymać motywację do zmiany w stylu życia po operacji bariatrycznej.
Aby utrzymać motywację i pozytywną zmianę warto jest wstąpić do grup wsparcia pacjentów bariatycznych, konsultować się na bieżąco z psychologiem. Rodzina i przyjaciele powinni okazać się tutaj dużym wsparciem.